Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r

04.05.2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. i dotyczy wszystkich mieszkańców Polski. Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r. jest OBOWIĄZKOWY. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Jak się spisać bezpiecznie?  

  1. PRZEZ INTERNET – samospis internetowy to podstawowa, obowiązkowa i najbardziej bezpieczna metoda spisu; wystarczy wejść na spis.gov.pl, zalogować się w interaktywnej aplikacji i odpowiedzieć na pytania w formularzu spisowym. UWAGA: na formularz spisowy należy logować się wyłącznie poprzez autoryzowaną stronę spis.gov.pl.
  2. SPISZ SIĘ PRZEZ TELEFON – to opcja, która umożliwia dokonanie spisu na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej pod numerem: 22 279-99-99 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00); Wystarczy zadzwonić, głos lektorki podpowie co mamy zrobić, by rozpocząć spis. To bardzo bezpieczna metoda: sami inicjujemy kontakt i możemy mieć pewność, że rozmawiamy z prawdziwym rachmistrzem.
  3. SAMOSPIS W PUNKCIE SPISOWYM – przez cały czas trwania spisu można skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk komputerowych w Gminnych Biurach Spisowych i w Urzędzie Statystycznym, przy których z pomocą przeszkolonego pracownika (z zachowaniem reżimu sanitarnego) można dokonać samospisu.

Do końca kwietnia spis odbywa się bez udziału rachmistrzów spisowych. Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od  maja br. 

Pamiętaj, jeśli zadzwoni do Ciebie rachmistrz spisowy, możesz sprawdzić jego tożsamość!

Rachmistrzowie będą dzwonić tylko z jednego bezpiecznego numeru telefonu:

22 828 88 88

Jest to gwarancja dla respondenta, że dzwoni do niego rachmistrz spisowy, a nie osoba podszywająca się pod niego.

Rachmistrz spisowy rozpoczynając rozmowę przedstawi się podając respondentowi swoje imię i nazwisko oraz na życzenie respondenta nr identyfikatora rachmistrza spisowego. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99. Ponadto od maja na stronie spis.gov.pl uruchomiona będzie aplikacja do weryfikacji rachmistrza.

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów są oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję lub do Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Więcej informacji na spis.gov.pl

23.04.2024 godzina 23:07
łączymy pokolenia
galeria mieszkańców
kronika wsi
Projekt współfinansowany w ramach programu "Działaj Lokalnie VII"
działaj lokalnie
fundacja wolności
akademia rozwoju filantropii w Polsce
fundacja na rzecz Collegium Polonicum