Dzień Niepodległości w Gliśnie

12.11.2012

11 listopada 2012 roku mieszkańcy Glisna bardzo uroczyście  uczcili 94 rocznicę  odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.30 zebrali się przy pomniku Osadników Wojskowych w centrum wsi. Wartę przy pomniku pełnili harcerze z drużyny „Ciacho” oraz zuchy z gromady „Orliki”. Wprowadzono poczty sztandarowe:  Zespołu Szkół Samorządowych w Lubniewicach, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Gliśnie.
Wspólnie odśpiewano Hymn Narodowy oraz minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich poległych w obronie Ojczyzny. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Po  uroczystościach przy pomniku nastąpił przemarsz do kościoła.
O godzinie 12.00 z udziałem pocztów sztandarowych rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli mieszkańcy wsi, przedstawiciele władz (Starostę Sulęcińskiego reprezentowała Pani Grażyna Jaśnikowska- Naczelnik Wydziału Promocji, Edukacji i Spraw Społecznych, Wiceburmistrz Lubniewic – Katarzyna Szczepańska, Przewodnicząca Rady Miasta Lubniewice – Katarzyna Sowa, Wice-przewodniczący Rady Miasta Lubniewice – Henryk Stein), miejscowi radni, Prezes Wojewódzkiego Związku Kombatantów – Tadeusz Spirydowicz, Prezes Gminnego Związku Kombatantów – Jan Mager, kombatanci, Dyrektor ZSS w Lubniewicach – Renata Kaczmarek, harcerze, zuchy,  chóry i zespoły muzyczne.
Wszystkich powitał  ks. proboszcz – Adam Wijatkowski, który odprawił mszę św. Oprawę muzyczną mszy przygotował miejscowy chór „Pokolenia”.
O godzinie 13.00 odbył się  VI  Przegląd Pieśni Patriotycznych  pod hasłem „ Chcę tylko domu w Twoich granicach”. Jedenaście zespołów zaprezentowało swoje utwory . Koncert rozpoczął chór „Pokolenia” z Glisna, następnie kolejno wystąpili : zespół „Bledzewiacy”z Bledzewa, „Cantores” z Witnicy, „O sole mio” z Goruńska, „Jagienki” z Bogdańca,  „Lubniewiczanki” z Lubniewic, „Starodworzanki” ze Starego Dworku, zespół „Pod Kasztanem” z kapelą „Wujka Felka” z Templewa, „Drzewiczanie” z Kostrzyna, „Nowinianki” z Nowin Wielkich, chór „Jubilate” z Osiecka z ks. Adamem Lewandowskim.
Wszystkie chóry i zespoły prezentowała sołtys wsi – Krystyna Kisielewicz, a prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Glisno – Bożena Gorczyca-Zapart wręczyła poszczególnym wykonawcom dyplomy oraz symboliczne statuetki. Każdy zespół oklaskiwany był gromkimi brawami. Przez dwie godziny kościół w Gliśnie rozbrzmiewał  patriotycznymi utworami.  Sołtys wsi podziękowała wszystkim wykonawcom za udział w VI Przeglądzie Pieśni Patriotycznych oraz uświetnienie swoim występem Święta Niepodległości Polski.
Po uroczystościach w kościele organizatorzy zaprosili zespoły i gości  na wspólny poczęstunek, który przygotowano w sali wiejskiej. Ponad 150 osób miło spędziło czas przy ciepłym posiłku, kawie i cieście. Była to okazja , żeby bliżej się poznać i miło spędzić czas w niedzielne –  świąteczne popołudnie
Organizatorami w/w uroczystości byli : Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Glisno,  Rada Sołecka  oraz chór „Pokolenia”.
Projekt na VI Przegląd Pieśni napisało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Glisno. Projekt  współfinansowany był ze środków publicznych Powiatu Sulęcińskiego, Funduszu Sołeckiego Glisna oraz wkładu własnego członków Stowarzyszenia, Rady Sołeckiej i chóru „Pokolenia”.

Serdecznie dziękujemy  wszystkim za udział  w uroczystościach zorganizowanych w naszej wsi z  okazji  94  Rocznicy Niepodległości  Polski.

Zapraszamy za rok!

  Więcej zdjęć z uroczystości w zakładce „Galeria” – KLIK

by damage.inc

29.03.2024 godzina 06:56
łączymy pokolenia
galeria mieszkańców
kronika wsi
Projekt współfinansowany w ramach programu "Działaj Lokalnie VII"
działaj lokalnie
fundacja wolności
akademia rozwoju filantropii w Polsce
fundacja na rzecz Collegium Polonicum