98 rocznica Odzyskania Niepodległości – X Przegląd Pieśni Patriotycznych i Wojskowych pod hasłem „Sen o Polsce” – 6.11.2016

14.11.2016

W niedzielne południe w naszym sołectwie rozpoczęły się obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Przed pomnikiem Osadników Wojskowych zgromadziły się poczty sztandarowe ZSS w Lubniewicach (szkoły podstawowej i gimnazjum), Hufca Sulęcin, Gminnego Koła ZKRP i BW w Lubniewicach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gliśnie.

 Wartę pełniły zuchy z Gromady „ Młode Wilczki.” Przybyli mieszkańcy i zaproszeni goście: Burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła, Przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Sowa oraz miejscowi radni, Sekretarz Gminy i z-ca Burmistrza Katarzyna Szczepańska, Kierownik MOPS Ewelina Niwald, Dyrektor ZSS Renata Kaczmarek, Prezes Gminnego Koła Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Jan Mager oraz Zarząd Koła, mjr w stanie spoczynku Marek Żelichowski ze Stowarzyszenia Kilińszczaków.
Uroczystość zaszczycili księża:  proboszcz Adam Wijatkowski, prof. Bogusław Grzebień oraz kapelan kadetów kpt. Artur Nebelski. Na placu przy pomniku zgromadzili się również przyjezdni goście z terenu naszej gminy, a także powiatu. Wszystkich zgromadzonych  powitała sołtys wsi Krystyna Kisielewicz. Odegrano hymn państwowy. Ks. kpt. Kompanii Kadetów im. Zesłańców Sybiru odmówił modlitwę w intencji wszystkich poległych za Ojczyznę. Głos zabrał również Burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła. Nastąpił moment złożenia kwiatów pod pomnikiem  i zapalono znicze. Przy asyście werblisty Piotra Grządko z Kapeli pod Kasztanem z Templewa odprowadzono poczty sztandarowe.
Sołtys podziękowała wszystkim za udział w uroczystości przy pomniku i zaprosiła na mszę św. w intencji Ojczyzny i X Przegląd Pieśni Patriotycznych i Wojskowych pod hasłem „Sen o Polsce”. Poinformowała również zebranych, że organizatorem tych uroczystości jest Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Glisno, Rada Sołecka i chór „Pokolenia” z Glisna.
Po uroczystej mszy św. w której homilię wygłosił ks. kpt. Artur Nebelski, odprowadzono poczty sztandarowe. Rozpoczął się jubileuszowy X Przegląd Pieśni  Patriotycznych i Wojskowych. Sołtys przedstawiła zespoły: „Jubilate” z Osiecka , „Nowinianki” z Nowin Wielkich, „Jagienki” i „ŚpiewajMi” z Bogdańca, „Bledzewiaków” z Bledzewa, „Starodworzanki” ze Starego Dworku, Kapelę pod Kasztanem z Templewa oraz miejscowy chór „Pokolenia”.
Przed rozpoczęciem koncertu  głos zabrał Burmistrz Tomasz Jaskuła, który podziękował organizatorom i wręczył na ręce Pani Prezes Stowarzyszenia Bożeny Gorczyca – Zapart pamiątkowy ryngraf. Prezes Gminnego Koła ZKPR i BWP Jan Mager  przekazał  dyrygentce chóru „Pokolenia” Wioletcie Kargul zestaw płyt z pieśniami patriotycznymi. Mjr w stanie spoczynku Marek Żelichowski  w imieniu Stowarzyszenia Kilińszczaków przekazał na ręce  Sołtys i Rady Sołeckiej  kosz kwiatów i podziękowanie.
Po koncercie w kościele sołtys zaprosiła wszystkich na salę wiejską  na obiad, ciasto i kawę.
Atmosfera wspólnego śpiewania i wspomnień towarzyszyła do późnych godzin wieczornych.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim  za udział w uroczystościach 98 rocznicy niepodległości Polski, zespołom za X jubileuszowy koncert pieśni, a mieszkańcom i  2 DH „Wataha”  za pomoc w przygotowaniu uroczystości.
Szczególne podziękowania kierujemy do pań przygotowujących obiad (Joli, Paulinie i Jadzi)!

    Dziękujemy !!!
Sołtys – Krystyna Kisielewicz
Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Glisno-
Bożena Gorczyca – Zapart

 

 

23.04.2024 godzina 23:25
łączymy pokolenia
galeria mieszkańców
kronika wsi
Projekt współfinansowany w ramach programu "Działaj Lokalnie VII"
działaj lokalnie
fundacja wolności
akademia rozwoju filantropii w Polsce
fundacja na rzecz Collegium Polonicum